Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

 

Silnowo

15 listopada 2011r.

Silnowo to wieś na Pojezierzu Drawskim przy szosie i linii kolejowej Szczecinek — Czaplinek, w odległości 28 km od Szczecinka nad jeziorem Pile.


Stare Drawsko

15 listopada 2011r.

Stare Drawsko to wieś na Pojezierzu Drawskim na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno (Srebrne) w odległości 8 kim na północ od Czaplinka przy trasie Kołobrzeg — Piła, w gminie Czaplinek. Jezioro Drawskie — największe na Pojezierzu Zachodniopomorskim (1862 ha) — drugie co do głębokości w Polsce (79,1) m), ma kształt nieregularny, z bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową. Brzegi na wielu odcinkach klifowe, wznoszą się niekiedy do 40 m nad poziom wody. Na środku jeziora duża wyspa Bielawa (pow. 90 ha) z olbrzymim czteropiennysm bukiem.


Szczecinek

15 listopada 2011r.

Szczecinek to miasto położone na Pojezierzu Drawskim między jeziorami Trzesiecko (pow. 295,1 ha) i Wielimie (pow. 1830 ha), na "Szlaku Moreny Czołowej" i licznych szlakach pieszych, w strefie chronionego krajobrazu. Szczecinek jest dużym ośrodkiem żeglarstwa i turystyki. Wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Trzesiecko znajduje się kilka przystani żeglarskich. Nad jeziorem znajdują się również dobrze utrzymany park (liczne ciekawe okazy drzew i krzewów) wraz z muszlą koncertową i boiskami sportowymi.


Kaszubskie czarownice

13 maja 2012r.

CZAROWNICE -Podobno czarownica mogła godzinami patrzeć w słońce... Ale potrafiła być ona bardzo uprzejma i miła, właśnie w celu zamaskowania się. Cza­rownicą mogła być równie dobrze uboga chłopka jak można gospodyni, dziedziczka lub Cyganka. Trzeba więc było znaleźć inne, pewniejsze od zewnętrznych sposoby roz­poznania czarownicy. W oko­licy Kartuz na przykład ra­dzono tak: uciąć łeb wężowi, wetknąć mu w pysk ziarno grochu i zasadzić w ziemię. Wyrosłą roślinę zerwać w niedzielę przed świętym Ja­nem, iść z nią do kościoła, zgiąć w trójkąt i patrzeć przez nią w czasie nabożeń­stwa na ludzi, a wówczas pozna się wszystkie czarowni­ce — p0 beczułce smoły nad głową.