Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

 

Kuźnica

21 sierpnia 2011r.

Po przejechaniu 7 km od Jastarni pociąg zatrzymuje się we wsi rybackiej, noszącej od 1921 r. nazwę Kuźnica. Leży ona w miejscu, gdzie szerokość półwyspu nie dochodzi do 300 m, naprzeciw najgłębszego miejsca w tej części Zatoki Puckiej (7 m głębokiej), tzw. Kuźnickiej Jamy. Półwysep w tym miejscu jest bardzo zagrożony, gdyż potężne burze jesienne i zimowe atakują wątły pas piasków tak silnie, iż niejednokrotnie zachodzi niebezpieczeństwo przerwania Helu.


Położenie Półwyspu, kształt I formy terenu

01 września 2011r.

Umiejscowienie Półwyspu Helskiego na mapie fizycznej Polski nie jest trudne ze względu na jego charakterystyczny kształt. Kształt ów sprawił również, że oprócz nazwy oficjalnej półwysep posiada kilka nazw lokalnych, kaszubskich, takich jak: Gąsa Szeja, Krowi Jązek, Krowi Ogon, Blewązka (tasiemka), Rebaki. Oblewające półwysep od północy wody Bałtyku noszą potoczną nazwę Wielkie Morze, Zatoka Pucka zaś, od południa, Małe Morze.


Walka człowieka o ciągłość półwyspu

02 września 2011r.

Dopiero od 1 poł. XIX w. posiadamy dokładne informacje liczbowe dotyczące półwyspu. W 1810 r. powstała pierwsza szczegółowa mapa północno-wschodniej Polski, oparta na triangulacji. Wykonał ją Schrótter w skali 1 :152600. Porównując mapę z obecnym stanem półwyspu, dochodzimy do ciekawych spostrzeżeń. Na odcinku Wielka Wieś (obecnie Władysławowo) ? Chałupy jego szerokość wynosiła około 900 m, czyli 3?6 razy więcej niż obecnie. Na odcinku Chałupy?Jastarnia o 150?250 m więcej, a w Borze (obecnie wsch. dzielnica Jastarni) ? o 500 m więcej Nawet zakładając pewien błąd, należałoby stwierdzić, że początek XIX w. był ?tłustym okresem" dla półwyspu z powodu wzmożonej akumulacji. Analiza późniejszej o sześć lat mapy Klinta, której dokładność określono na 90 proc., a wiarygodność na 95?98 proc., dostarcza ciekawych informacji. Długość linii brzegowej półwyspu była mniejsza o około 1,5 km. Wybrzeże od strony Zatoki.


Ludność Kaszubska Półwyspu na straży Polskości

10 września 2011r.

Ludność pozostałych miejscowości półwyspu ? wzmiankowanej już w XIV w. Jastarni (późniejszej Jastarni Puckiej) oraz powstałych w XVII w. Chałup i Kuźnicy ? to niewątpliwie ludność kaszubska. Aż do zakończenia I wojny światowej miejscowości te były zamieszkiwane prawie wyłącznie przez stare rody rybackie, spokrewnione między sobą. Kaszubi z półwyspu właśnie dzięki nieomal całkowitej izolacji oparli się germanizacji. Choć nie wszyscy mieli świadomość przynależności do narodowości polskiej, nigdy nie czuli się Niemcami. Wykazał to dobitnie oficjalny niemiecki spis ludności z 1910 r.


Rebace ?Poczucie Odrębności i Antagonizmy Wewnętrzne

27 sierpnia 2011r.

Kaszuba z półwyspu zawsze podkreśla swoją odrębność i wyższość rybaczenia nad rolnictwem. Swych sąsiadów z lądu, czyli z "kraju " nazywa gburami lub nadaje im obraźliwe miano "kajnowe", tj. pochodzący od biblijnego Kaina. Rybacy potrafią ocenić blaski i cienie swej pracy na morzu. Jeszcze i dzisiaj można usłyszeć powiedzenie: "Rebakowi jedna noc zapłaci".