Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

Międzyzdroje - plażowania, zwiedzanie, wypoczynek

02 lutego 2011r.

W Międzyzdrojach atrakcji jest tyle, że na plażowanie może nam nie starczyć czasu

Po przebudowie molo w Międzyzdrojach znacznie urosło – z 120 do blisko 395 metrów. Do niedawna wstęp był płatny – teraz darmowy. Najważniejsze, że z Międzyzdrojów wreszcie kursują statki – przy molo cumują wycieczkowce niemieckiego armatora, którymi można wyruszyć w rejs np. do Świnoujścia lub do Niemiec.

Prawie nad samym morzem, przy hotelu Baltic, znajdziemy Promenadę Gwiazd – chodnik z odlanymi w brązie odciskami dłoni wybitnych polskich aktorów. Uzbierało się ich kilkadziesiąt.

Przy tutejszej promenadzie stoi jeszcze kilka ładnych drewnianych pensjonatów z początku XX w., gdy Międzyzdroje zaczynały być modnym kurortem. Podczas wakacji przewijają się tu tłumy, pełno handlarzy, grajków i artystów gotowych na poczekaniu wykonać portret.

Na plaży zazwyczaj jest tłoczno, wystarczy przespacerować się kilkanaście minut na wschód i będziemy sami. Plaża tu robi się wąska, czasem kamienista, kilometrami ciągną się wspaniałe, urwiste brzegi klifowe.

Wolińskie klify można obejrzeć z Kawczej Góry, ale naprawdę fantastyczny widok rozciąga się z odległego o 3,5 km wzgórza Gosań – w tym miejscu brzeg wznosi się na 95 m. To najwyższy klif na całym polskim wybrzeżu.

Polecam spacer do żubrów – pokazowa zagroda z drewnianą galerią dla widzów znajduje się w lesie pod miastem. Żubry mieszkają na Wolinie dopiero od 1976 r., gdy wprowadził się tu byk Podskakiewicz i krowa Pomina (wszystkie wolińskie żubry mają imiona zaczynające się na “Po”, bo tak odróżnia się żubry z linii białowieskiej). Obok, w wybiegu, żyje kilka dzików i saren, a w wolierze orły bieliki.

W Zalesiu, kilka kilometrów na południe od Międzyzdrojów, na wysokiej skarpie sterczą betonowe budowle zwane Stonogami – pozostałości po eksperymentalnej, tajnej broni Hitlera V3. Był to rodzaj ogromnej armaty ze 130-metrową lufą. Pocisk przyśpieszany przez dodatkowe naboje w bocznych komorach miał mieć zasięg 160 km. To wystarczyło, aby przez kanał La Manche ostrzeliwać Londyn. Ćwiczebne stanowiska w Zalesiu postawiono tak, by pociski mogły lecieć w morze, nie szkodząc nikomu.

Kilka kilometrów dalej, w Wapnicy, w wyrobisku zalanej kopalni kredy leży przepiękne Jezioro Turkusowe. Nazwa jest trafna – niezwykły kolor zbiornik zawdzięcza rozpuszczonemu w wodzie węglanowi wapnia. Tuż obok wznosi się wzgórze Zielonka (dojdziemy tam niebieskim szlakiem), z którego świetnie widać Zalew Szczeciński i osobliwość geologiczną – deltę wsteczną Świny. Utworzyły ją północne wiatry, tak silne, że rzeka Świna czasami płynie w drugą stronę, od morza. Naniesione przez nią piaski utworzyły kilkadziesiąt nieustannie zmieniających się łach, porośniętych trzciną wysp i wysepek.

ocena 3,6/5 (na podstawie 186 ocen)

Portal nadmorski oferuje ogromną bazę noclegową.
Miedzyzdroje, zwiedzanie, nad morzem, wczasy w Polsce, wypoczynek, molo, plaża